Zvýšení produktivity automatického označování palet pomocí K.aplikátoru a SW aplikace

Zefektivnění procesu automatického označování palet pomocí K.aplikátoru a SW aplikace


O zákazníkovi

Plzeňský Prazdroj, legendu mezi českými pivovary, není třeba představovat. Ročně vyrobí okolo 11 milionů hektolitrů piva a s exportem do více než 50 zemí celého světa. Je největším výrobcem a exportérem českého piva. Kromě světově proslulého plzeňského ležáku vyrábí i různé druhy piva Gambrinus včetně ovocných radlerů, dále cidery pod značkou Frisco a Kingswood, nealkoholické pivo Birell, pivní speciály Master a v pivovarech ve Velkých Popovicích a Nošovicích také značky Kozel a Radegast.

aplikátor etiket, automatické označování palet, tisk a aplikace etiket, snímání čárového kódu

Situace před implementací našich služeb

KODYS zabezpečuje pro aplikátory servisní podporu a dodávky spotřebního materiálu. V této souvislosti vyvstal nový požadavek pro dodání ekonomicky přívětivějšího řešení pro automatickou aplikaci etiket na palety. Na základě zkušeností z provozu vznikl i požadavek na možnost vizuální kontroly výrobních dat operátorem natištěných na dně plechovek prostřednictvím kamerového systému.

Po provedené analýze KODYS navrhl vlastní řešení, které se skládá z hardwarového vybavení – K.aplikátor etiket přizpůsobený požadavkům zákazníka. Součástí projektu je i zakázková aplikace a související služby zahrnující implementaci, konfiguraci, zaškolení obsluhy a napojení na informační systém zákazníka.

Cíle projektu

Navrhnout a dodat ekonomicky udržitelné řešení s vysokou mechanickou spolehlivostí a dlouhou životností, které nahradí současné aplikátory. Zajistit dostupnost servisní podpory i náhradních dílů. Integrovat systém s nadřazeným ERP SAP. Cíl byl také zrychlit označování palet a zjednodušit obsluhu stroje uživatelsky srozumitelnějším prostředím.

Popis řešení

Jádrem celého projektu je K.aplikátor 170T3. Serverová aplikace je hlavní řídící komponentou, která zajišťuje oboustrannou komunikaci aplikačních strojů s nadřízeným informačním systémem SAP. Toto softwarové řešení kompletně nahradilo dosavadní komunikační rozhraní se stávajícími aplikačními systémy.

Robustní stavba aplikátoru byla navržena s důrazem na bezproblémový provoz. Pro jeho konstrukci byly zvoleny standartní komponenty renomovaných výrobců (FESTO, Siemens), zaručující dostupnost náhradních dílů a bezproblémový servis. Funkce stroje zajišťuje PLC řídící systém Siemens řady 1500 s komunikací na OPC server, který sdílí data s panelovým PC, uživatelským rozhraním aplikátoru. Tento dotykový panel umožňuje pracovníkům jednoduchou obsluhu i údržbu a zajišťuje přehledné informace o provozu aplikátoru.

aplikátor etiket, automatické označování palet, tisk a aplikace etiket, snímání čárového kódu

Přínosy

  • Dostupnost náhradních dílů
  • Dostupnost servisu
  • Zjednodušení obsluhy
  • Zjednodušení údržby
  • Zajištění možnosti rozvoje serverové aplikace a výměny dat s dalšími systémy
  • Otevřenost systému řízení aplikátoru
  • Podpora dosledovatelnosti palet pomocí SSCC kódů

Výsledek očima zákazníka

Přes počáteční potíže s řešením postavené na míru naší společnosti se podařilo vyladit funkci aplikátoru i související serverové aplikace do funkčního celku splňujícího původní očekávání a slibující do budoucna náhradu stávajících dosluhujících aplikátorů paletových štítků.

Změna serverové aplikace pro zpracování dat o paletách ze všech stáčecích linek všech našich česko-slovenských pivovarů byla provedena právě včas, aby podpořila rozvoj dalších logistických aplikací pro automatizaci řízení skladů a logistických operací, které se v poslední době čím dál více rozvíjejí a uplatňují i  v naší společnosti.

Ondřej Sýkora

Vedoucí automatizace, Prazdroj, a. s.


Kompletní případovou studii si můžete stáhnout zde: